Seznamte se s účinkujícími 2018 - Slavnosti koni Kuks

Přejít na obsah

Zde postupně doplňujeme Příběhy účinkujících a řemeslníků,
se kterými se v neděli 1. 7. 2018 na Kuksu potkáte:Hřebci Petra Nývlta byli první chladnokrevníci, kteří se při Slavnostech koní na Kuksu představili - bylo to v roce 2008. Od té doby jsou ozdobou každého ročníku této akce. Právě oni letos shlíží z plakátu a přivádějí na Kuks další těžké pracanty, aby zde ukázali všechny podoby nádherného chladnokrevného světa.
Rodinu Nývltových nám blíže představila dcera Monika loni v tomto hezkém povídání. Letošní Moničin příspěvek představuje hřebce, na které se můžete těšit první prázdninovou neděli na Kuksu.


Dobrosrdečný Mišák a trpělivý Martin Kvapil - dvojice, která na Kuks už poněkolikáté přijede ukázat klidnou povahu chladnokrevných obrů. Mišák celý den rozvážně prochází mezi lidmi, zastaví pro každé pohlazení, občas někoho nechá vyškrábat se na svůj široký hřbet, když je potřeba figurant pro ukázku kováře nebo koňského zubaře, ochotně se ujme i této role. Martin vám zase odpoví na každou zvědavou otázku...třeba jaký je život s koněm, který je členem rodiny a nejbližším přítelem.Že koňského siláka může vést i ženská ruka přijede ukázat Kuba - kůň, který měl štěstí, že potkal Veroniku a její dceru Martinu Královou. Kuba bude mít na Kuksu podobnou roli jako Mišák - být blízko vás a nechat se obdivovat.
Už máte fotku vašich dětí na obrovském koni s chomoutem na krku? Ne? Třeba to na Kuksu doženete.

Fotografie dokáže zastavit čas, zachytit kouzlo okamžiku i detaily, které bez ní oku uniknou. Nemůžeme být všude a vše vidět na vlastní oči...a přesto to díky fotografii spatříme. Svá zachycení koňské krásy, života a práce vám na Kuks přinesou fotografové, jejichž srdce a objektivy patří koním.Jako první z fotografů na Kuksu představujeme Lenku Stříbrnou a její fotovýstavu s názvem "Koně z naší republiky". Proč toto téma? Dočtete se zde v Lenčině Příběhu.


Rita Tučková se ve svém projektu 12 statečných aneb jak se tahá na Broumovsku věnuje těžké práci chladnokrevných koní a kočích v lese.

Jak se upravují koňské zuby, proč je to potřeba a jaký je vlastně profesní život koňské zubařky? To se dozvíte od Katky Kuchyňkové, která za námi přijede na Kuks, aby se po roce znovu podívala na zuby chlaďase Mišáka.

Další ženou s nečekanou profesí je Marta Novotná. O její lásce ke dřevu si přečtěte na jejím webu Dřevořezby z Ráje. Na Kuks přiveze svá díla a dílka k prodeji, ale hlavně jednu koňskou hlavu vytvoří během dne přímo před vámi. Tentokrát to bude - jak jinak - hlava chladnokrevníka.Práskání bičem napříč časem nebo Miniškolička práskání bičem - takto nazývá některé ze svých projektů spolek Keltoviny. Na Kuksu jste si s nimi mohli naučit umění práskání bičem už loni. Ačkoli přijedou až z dalekých Českých Budějovic, uvidí se s vámi na Kuksu rádi i letos. Nenechte si tedy ujít možnost naučit sebe či své děti pořádně prásknout...
Stejně jako v minulých letech Vás celým dnem bude provázet i úžasná moderátorka a místní rodačka, půvabná Marcela Robková, která nejen že je spjata s místem akce, ale i s láskou k jezdectví. Ostatně jak sama říká: „Když se mě někdo zeptá, proč pracuji jako moderátorka, odpovídám, že nepracuji, ale že je to můj koníček.“
Loni jsme Vám Marcelu představili v tomto Příběhu, letos Vás odkážeme přímo na její web, facebook nebo instagram.Nemáš ještě plán na první prázdninovou neděli? Tak přijeď do Kuksu!
Koně a barokní nádherné prostředí! Právě o tom jsou Slavnosti koní, historie a řemesel na Kuksu.
A já jsem rád, že si i letos odskočím z obrazovky televize Prima do regionu, ze kterého pocházím a rovnou Vás provedu skvělým programem této akce. Už teď Vám můžu slíbit fotky a videa ze zákulisí této slavnosti, stačí sledovat moji facebookovou stránku Josef Mádle – moderátor! Těším se na Vás!
Příběh o sobě nám Pepa Mádle, pro nás Chosé :-), vyprávěl loni takto.


Z Mokré u Opočna za námi přijedou zástupci Ostrova Naděje. Více se ze slov Lenky Sodomkové dozvíte zde.


Křtiny chladnokrevného hříbátka jsou zahaleny tajemstvím. Které ze svých letošních tří hříbátek přiveze na Kuks Petra Horváthová, chovatelka slezských noriků? Dorotku, Barborku nebo Stázku? Pořádně si pročtěte povídání o nich a na facebooku si tipněte, kterou kobylku nakonec Petra vybere.
I letos (stejně jako v roce 2013), budeme křtít hříbátka hned dvě. Tradici letos totiž neporuší Petra Kolertová a přiveze na křtiny na Kuks už potřetí zástupce irského coba. A víte, kde je u silnice na Trutnov slon? Tak s ním je spojena Petřina velká letošní novinka - více zde.


Haflingové z Pony farmy Úhlejov se vám předvedou romanticky v ukázce nazvané "Nadýchané pas de deux" a sportovního ducha ukáží ve "Skokovém pas de deux". Mezi jejich ukázkami je můžete vyhledat pro popovídání s jejich jezdci - vyptat se na podmínky dětského tábora, možnost strávení dovolené v jejich penzionech nebo třeba členství v jejich jezdeckém klubu. Více o možnostech vyžití na Pony farmě najdete zde.
Ďábelské spřežení Honzy Janovského, složené z hnědáků a vraníků, přijede na Kuks s pozvánkou. Kam že? No přece do Pekla, kam jinam :-). Na zapřahání takové čtyřky musí být zajímavý pohled, však uvidíte, až si Honza na chvilku ze spřežení vypřáhne koně k ukázce těžkého tahu. Kde všude můžete potkat Inspektora, Milana, Tamira a Fenota se dočtete zde.
Lesní správa Dvůr Králové nad Labem připravila pro děti prožitkový chodník, zvukové pexeso, hmatové pytlíky, poznávání přírodnin i noru k prolézání. Více o Lesní správě zde.


Trutnovský flašinetář hraje po místních jarmarcích a vytváří pohodovou atmosféru a úsměv na tvářích. S námi na Kuksu stráví celý den, budete ho potkávat kdekoli. Co o něm víme?

Jízdní policie z Pardubic přivede své kladrubské vraníky na Kuks už pošesté. A protože se u nich od loňska nic nezměnilo ani v ustájení, ani v koních či lidech, je úplně aktuální toto loňské povídání o nich. Znovu s nimi přijede i mluvčí pardubické městské policie Lenka Uskobová, aby jejich vystoupení okomentovala.

V historii řemesel se podíváme až do 15. století - jaképak asi bylo být bednářem, přadlenou, tesařem nebo soustružníkem?
Zdejší pobočku společnosti Kamir nejdete hned u Jaroměře - v Jezbinách. V krámku nyní nově najdete jednu dobře známou a jednu novou tvář, obě za vámi přijedou na Kuks. Která je přes krávy a která přes koně? - dočtete se zde.Nejvíce koní najednou, i když někteří jsou ani ne poloviční :-), přiveze na Kuks Lucka Faltová se svým týmem. Ukáží vám v čem spočívají tzv. pareliho hry, Lucka vám popíše všechny úžasné vlastnosti svého (z poloviny chladnokrevného) Quida a hlavně vás budou vozit, vozit, vozit a vozit na svých koních. Tady se dozvíte o jejich nejčerstvější novince.

Na louce pod hospitálem, mezi řemesly, najdete mladou paní se šlapacím kruhem - hrnčířku plnou ženství, které promítá i do svých výrobků. Zastavte se a popovídejte...a nebo si něco o ní přečtěte zde.


Chov koní Dvorka se soustředí především na chov chladnokrevných koní plemene českomoravský belgický kůň. Od roku 2001 působí také jako testační odchovna mladých hřebců. Předvedou vám pod sedlem dva mladé hřebce - Arabise Jakubovského a Barmana, v těsném závěsu pak spřežení valachů v pivovarském voze.
Návrat na obsah