Jízdní policie Pardubice opět na Kuksu - Slavnosti koni Kuks

Přejít na obsah

     
Příběh koní Městské police Pardubice
(z pera Lenky Uskobové o tom, že v pardubické jízdní se vlastně také Stárne spolu...)

Když jsem dostala za úkol napsat nějaké povídání o našich koních, nevěděla jsem, kde bych měla začít. Jediné, co mě napadalo, byly informace typu: máme 4 koně, jsou krásní, vychovaní, policejní a jsou to kladrubáci. Ale s tím bych u Vás čtenářů asi moc neobstála. A neobstála bych s tím ani u svých kolegů z jízdního oddílu. Nejsem sice koňák, ale mám jejich přítomnost ráda. Vždy, když náš jízdní oddíl vidím v akci, tak cítím hrdost, že tento oddíl je součástí naší městské policie.

Letošní rok je pro nás přelomový. V lidském světě bychom řekli, že jsme mladiství. V květnu oslavíme 15 let od založení oddělení jízdní policie Městské policie Pardubice. Založen byl dne 21. 5. 2002.  Do pomyslné občanky si také kromě věku můžeme zapsat spoustu událostí, některé dobré, některé zlé. Zažili jsme mnoho pozitivních zážitků, ale také nějaká ta slzička ukápla, nebo se i zatajil dech.

Zakladatelem je Ing. Petr Kvaš - toho času emeritní ředitel naší městské policie a Josef Málek, velitel jízdního oddílu. Oba pánové (spolu dohromady) vedli a řídili koně a jejich koňáky. A jsou tak ti nejpovolanější, na které se hodí „Stárneme spolu“.  Josef je koňák od narození, Petr si koně oblíbil za svého působení u naší městské policie. Aby jako správný ředitel porozuměl práci u koní, naučil se základům jezdectví. Trpělivým a zároveň přísným učitel mu byl právě Josef. Spolu (ještě s dalšími členy jízdního oddílu) zavítali mj. na speciální závody pro policejní koně a jejich jezdce, kterých se náš jízdní oddíl pravidelně účastnil – za celý výčet výborných výkonů bych uvedla druhé místo Jaroslava Kadavého. Oba pánové se také účastnili akcí, kdy byli v sedle a reprezentovali naši policii.

Popis práce našeho oddělení jízdní policie:

Tvoří jej tři muži, jedna žena a také čtyři starokladrubští koně, kteří jsou ustájeni na dostihovém závodišti v Pardubicích. Výcvik policejních koní se skládá ze základního výcviku a speciálního policejního výcviku. Přitom hlavní důraz je kladen na charakterové vlastnosti koně. Policejní výcvik slouží k upevňování odvahy a ověření poslušnosti získané základním výcvikem. U koní se klade důraz na zvládnutí výkonu služby ve městě. Při výcviku se používají pet lahve, koberce, balonky a hadroví panáci představující zraněné ležící osoby při různých demonstracích, sportovních utkání apod. Kůň nesmí při zásahu nikoho zranit nebo ohrozit na životě. Dále jsou využívány petardy, barevné dýmovnice, průchod ohněm a střelba slepými náboji. Takto vycvičený kůň může bez problémů vyrazit do rušných městských ulic a být strážníkům ochotným a spolehlivým kolegou. Jednou z nejdůležitějších vlastností je důvěra koně v jezdce, která se musí neustále procvičovat a upevňovat. Dobře vycvičený kůň se nesmí bát žádných rušivých jevů, které mohou nastat. A právě město jich nabízí nepřeberné množství. Jedná se hlavně o hustý provoz na silnicích a s tím spojené různé zvuky klaxonů, houkaček, sirén. Obtížné pro koně jsou i různé podchody, průchody, mosty.

Celý výcvik musí být prováděn postupně a velice citlivě, protože kůň je stádové zvíře a jakékoliv nebezpečí řeší útěkem, proto výcvik služebních koní je nikdy nekončící práce vyžadující trpělivost. Uplatnění policejních koní není jen hlídková činnost v centru města, ale hlavně v okrajových částech města, chatových oblastech, dále zabezpečování veřejného pořádku při Velké pardubické steeplechase. Jízdní oddíl také prezentuje své koně na různých chovatelských akcích po celé České republice, předvádí policejní výcvik na dětských táborech a dalších sportovních, kulturních akcích.

Pro policejní koně jsou také pořádány speciální závody. Skládají se z klasického parkuru a policejního parkuru, kdy musí například jezdec srážet obuškem pet lahve a zároveň překonat různě vysokou překážku, vytlačování demonstrantů, přechod přes překlopnou nebo pevnou lávku, průchod kouřovou clonou a jiné nástrahy. Pořádají se v Ostravě, Praze, Brně, Kostelanech nebo v Polsku.

4 členové naší policejní ekipy:
Eda – Edík, nejstarší kůň z ekipy (20), povahově nejklidnější. Jeho poznávacím znamením je bílá skvrna (velikosti mexického dolaru) mezi očima. Eda je klidný kůň, kterého jen velmi občas něco vyvede z míry, ale díky své povaze dokáže své znepokojení poměrně rychle zkrotit. Právě Eda byl poslušným parťákem pro emeritního ředitele – ti dvaEda a Ota v kalendáři z roku 2015 spolu prožili spoustu společných zážitků při propagaci městské policie. Eda jednoho dne, až ukončí svoji aktivní kariéru u nás, bude zajisté výborným společníkem, u kterého si dovedeme představit jeho další působení v rámci hipoterapie. Je totiž kvůli svému výcviku a své povaze pro tuto činnost báječně povahově i jinak vybaven.

Ota – Otu poznáte snadno. Protože je to již starší pán (19), tak jeho hlava je pokrytá šedinami. I když? Těžko říct, protože Otova babička z otcovy strany byla bílá a mohou to být pozůstatky bílé srsti. Každopádně bílé šediny jsou dobrým poznávacím znamením pro nás – nekoňáky. Ota je trochu svéhlavý kůň, a když nechce pracovat, tak s ním nehne ani velitel jízdního oddílu. Ale jinak je Ota (spolu s Edou, Josefem Málkem a Markétou Nikolínkovou) zaměstnancem naší městské policie od vzniku jízdního oddílu.  

Monty – černý drak. Monty nemá žádné poznávací znamení – to je jeho hlavní znamení. Monty je celý černý. Je to velmi temperamentní mladík (10). Zároveň je velmi ochotný ke spolupráci se svým jezdcem. Ještě mu nějakou chvilku potrvá, než dosáhne zkušeností Edy a Oty, ale je na dobré cestě. Monty disponuje dobrým skokovým talentem a je v našich stájích 5 let.

Kuba – nejmladší člen (8), který má značný temperament. Ostatně jako každý mladík. Je to kůň učenlivý, ovšem kvůli svému temperamentu vyžaduje neústupnost svého jezdce. V současné době Kuba podstupuje náročný policejní výcvik. Někdy se mu daří více, jindy méně. Je to nejvyšší koník v naší stáji. Napadají ho samé nezbednosti, což mu ale velitel, vzhledem k jeho mládí, odpouští. Odměnou mu je kůň, který je poměrně učenlivý. Strach z městských trolejbusů, který měl, když k nám přišel, se mu povedl upozadit. Teď ho při službě ve městě překvapí snad jen málokterá situace.  

Za pár let přijde na řadu koňský důchod u Edy a Oty. Jsou to pracanti, kterým odpočinek právem náleží. A nebude to odpočinek jen tak ledajaký. Strážníci jízdního oddílu se postarají o to, aby jejich nový domov byl plný lásky a péče. Však si jej také za výborně odvedenou práci zaslouží. Jsou to kolegové, parťáci do nepohody, o které bude, až přijde jejich důchodový čas, náležitě postaráno.


Naše koně můžete vidět nejen při jejich běžné hlídkové činnosti v ulicích města, ale také na akcích, jako jsou právě Slavnosti koní na Kuksu.
Až při zahajování Velké pardubické uvidíte v čele průvodu černé koně s charakteristickým klabonosem (bílý je nám vždy, pokud je to možné, zapůjčen z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem) s jezdci, kteří nesou standartu města Pardubice, pak vězte, že se jedná o „naše“ koně. Jejich monumentální vzhled je předurčil k tomu, že se stali nedílnou součástí kulturních, sportovních a pietních událostí města Pardubice a městské policie. Koně jízdního oddílu pardubické městské policie jsou prostě hrdým symbolem města.

A kdo je nejdůležitější, na koho nesmíme zapomenout?
Ti, kdo se o své čtyřnohé kolegy každodenně starají – strážníci jízdního oddílu:Pepa Málek s Markétou Nikolínkovou v akc


Josef Málek
Markéta Nikolínková
Jaroslav Kadavý
 Jiří Jonák


Pokud nás chcete navštívit, budeme rádi.
Zastavte se za námi na dostihovém závodišti v Pardubicích.


Text: v Pardubicích dne 30. 5. 2017, Lenka Uskobová + Městská policie Pardubice

Návrat na obsah