2018 Rita Tučková - Slavnosti koni Kuks

Přejít na obsah
12 statečných aneb jak se tahá na Broumovsku

Náhoda strůjcem nápadu – pár slov fotografky Rity Tučkové o  vzniku projektu

Před několika lety se naše rodina stala  majiteli jednoho statku broumovského typu  a to přímo v Horním Adršpachu.
V opravené maštali nám postupně začalo řehtat  8 teplokrevných koní, na kterých jezdí dcera Anna. Mě osobně láska ke koním pohltila také, ale protože jsem si vzhledem k věku do jejich sedla už netroufla, začala jsem je fotit. A tento koníček mě pohltil ještě víc...
Troufnu si neskromně napsat, že jsem se postupem doby a získaných zkušeností z úplného fotografického amatéra propracovala k amatérovi pokročilému.  Foťák vozím stále s sebou, co kdyby náhodou... Už mnohokrát se mi to vyplatilo a ulovila jsem tak originální záběry. A podobně tomu bylo před pár lety  cestou do práce… Kousek od vstupu do Teplických skal jsem si všimla, že na parkovišti stojí furgon a mladší muž z něho vykládá nádherného chlaďase. Neváhala jsem ani vteřinu a zastavila. Nesměle jsem se zeptala, zda si koníka můžu vyfotit. Slovo dalo slovo a toho dne jsme do práce přijela s obrovským zpožděním. Ještě že pracuji v soukromé firmě mého muže, který má pro mojí fotografickou zálibu  veliké pochopení.    

Moje první fotografické setkání s chladnokrevníkem při práci v lese bylo osudové.  Krásný kůň, kterého jsem tehdy fotila, se jmenoval Šogrin, ale nikdo mu neřekl jinak než Tygr. Už se sice nějakou dobu prohání na věčně zelených pastvinách, já na  naše  první společné focení ale moc ráda vzpomínám. Jeho majitel, který ho tehdy vykládal z auta, se jmenuje Pavel Souček ze Zlíčka. Stali se z nás kamarádi a Pavla chodím fotit do lesa od té doby často. Teď už při práci s jeho dalším koněm – hřebcem Štramákem.

A při jednom takovém focení koncem roku 2016 jsem dostala nápad. Co takhle nafotit projekt  o práci chladnokrevných koní v lese?  Od myšlenky u mne není  daleko k činu a abych to neměla jednoduché, svůj nápad jsem ještě trošku rozvinula. Budu fotit nejen práci kočích a chladnokrevníků v lese,  budu fotit práci 12 kočích během  12 měsíců v roce. A věřte mi, že sehnat jich 12 na Broumovsku nebylo vůbec jednoduché !! Nakonec se mi to podařilo, i když je pravda, že s jedním z nich, Petrem Nývltem, jsem nefotila na Broumovsku, ale v Krkonoších. Jezdila jsem a fotila celý rok 2017, celkem jsem absolvovala 46 fotografických výjezdů. Fotila jsem nejen práci v lese, ale také soutěž v ovladatelnosti a těžký tah na Dvorkách a dalších několik akcí s koňmi, které mají na Broumovsku a okolí tradici.  Vzniklo několik tisíc fotek a pro mě úplně nejtěžší ze všeho bylo vybrat z toho množství jen několik, které nejvěrněji zachycují  skutečnost: fascinující, krásnou, ale nesmírně namáhavou a  nebezpečnou práci chladnokrevných koní a kočích  v lese.
Snad se mi to alespoň trošku povedlo….

A kdo vlastně jsou ti stateční?

Pavel Souček a hřebec Streim řečený Štramák
Antonín Zelený a hřebec Fred
David Štauda a hřebci Richard a Gringo
Kateřina Janečková a valach Gabén
Antonín Navrátil a klisna Bobina
František Dostál a valach Sharon
Blahoslav Jurásek a klisna Paseka
Jan Šedek a hřebec Ferda
Petr Nývlt a hřebci Bandita a Matouš
Miloslav Nehyba a hřebec Monty a valach Markán
Antonín Král a valach Simír
Milan Šimek a valach Gaston
Návrat na obsah