2018 Nývltovci - Slavnosti koni Kuks

Přejít na obsah

Monika Nývltová slovem a Lenka Stříbrná fotem představuje hřebce, které na Kuks přivede Petr Nývlt:

Usmál se na nás rok 2018 a spolu s ním se budeme těšit na první červencovou neděli, která pro nás, milovníky koní znamená, že všeho necháme a spěcháme na Slavnosti koní, které bude opět hostit příjemné prostředí Hospitalu Kuks.
V loňském povídání jsem představila celou naši rodinu a letos bych ráda představila koňské krasavce, které chováme.

Na koho se můžete těšit vy, naši diváci?
Předvede se vám plemenný hřebec Bandita, zbožňující přeskakování ohrad. Zřejmě byl v minulém životě parkurový šampion. Je to miláček rodiny, velký koledník na Velikonoce a jeho potomstvo vypadá přesně jako on. Hřebec Matouš je oproti Banditovi větší rošťák, nádherný ryzák se světlou hřívou a také milovník dobrůtek. Berry zase často temperamentem napodobuje teplokrevníka a jeho momentální délku hřívy by mu záviděla i panenka Barbie, o nás ženských doma raději ani nemluvím.

Všichni tři jsou pro nás velice důležití, každý z nich má jinou povahu a i s tím je třeba počítat. Nejsou to jen koně do lesa, jsou to hlavně parťáci, kteří zastávají mnoho funkcí. Jednou z nich je např. kůň pro rytíře na Trutnovských dračích slavnostech, jindy mají úlohu ještě důležitější a jedou oddat ženicha s nevěstou (to berou velmi vážně), sázejí brambory, vláčí strejdovi pole, jezdí koledovat, vystavují se na přehlídkách, předvádějí ukázky senoseče, v zimě s námi sáňkují, vozí nás na výlety a jsou to zasloužilí otcové. Za sebe můžu napsat, že neznám nic hezčího, než když vstoupíte do stáje a otočí se na vás tři koňské hlavičky se třemi páry zvědavých očí a číhají, kam se s vámi zase vydají.

Kdo z vás zná Petra Nývlta osobně, tak ví, že není na nějaké velké povídání, co dělá, proč to dělá a jaký to má důvod. On je ten člověk, který když má pocit, že je potřeba něco udělat, tak to udělá. Neplýtvá slovy, ale koná. Pozoruji jeho práci od mala a můžu říct, že neznám nikoho tak odhodlaného bojovat za to, co má rád. Přiznávám, že ne vždy je to jednoduché, ne vždy se všechno daří, ale kdo ho viděl při práci s jeho hřebci, tak ví, že se pro chladnokrevníky narodil. Snaží se o jejich chov, rozvoj a ukázat vám, že pokaždé zvládnou víc, než si myslíte.

Tímto povídáním bych ráda podpořila nejen koně chladnokrevné a mého otce Petra Nývlta, ale i všechny kočí a jejich koně pracující v náročných a často nebezpečných podmínkách. Na Slavnostech koní, historie a řemesel uvidíte, že je důležitá nejen práce, ale i zábava, tak se přijďte pobavit s hřebci z Úpice.

                                                                                          Monika Nývltová


Návrat na obsah